Լիլիթ Մակունցը հանդիպել է Էստոնիայի դեսպանի հետ
ՀՀ ԱԺ «Իմ քայլը» խմբակցության ղեկավար Լիլիթ Մակունցն ապրիլի 25-ին հանդիպել է ՀՀ-ում Էստոնիայի Հանրապետության արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Կաի Կաարելսոնին:
Խմբակցության ղեկավարը նշել է, որ թեեւ Հայաստանում դեսպանություն ներկայացված չէ, սակայն առկա են երկկողմ համագործակցության լայն հնարավորություններ: Նա կարեւորել է միջխորհրդարանական հարաբերությունների հետագա զարգացումը եւ այդ հարցում բարեկամական խմբերի դերը: Էստոնիայում նույնպես խորհրդարանը նոր է ձեւավորվել եւ առաջիկայում նախանշվում է համատեղ հանդիպում բարեկամական խմբի շրջանակում: Լիլիթ Մակունցը համոզմունք է հայտնել, որ ՀՀ Ազգային ժողովը պատրաստակամ է Էստոնիայի հետ սերտ համագործակցության եւ նոր նախաձեռնությունների իրագործման հարցում:
Անդրադառնալով երկու երկրների միջեւ առեւտրատնտեսական ներուժի օգտագործման արդյունավետության բարձրացման հնարավորություններին՝ դեսպան Կաի Կաարելսոնը կարեւորել է մշակութային, գիտակրթական, բարձր տեխնոլոգիաների ու նորարարությունների ոլորտներում փորձի փոխանակման անհրաժեշտությունը: Նա փաստել է, որ առկա է հայ-էստոնական համագործակցության խորացման դեռեւս չիրացված մեծ ներուժ:
Քննարկվել են նաեւ ՀՀ-ԵՄ Համապարփակ եւ ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի շրջանակում օրենսդրական նախաձեռնություններին վերաբերող հարցեր:

Lilit Makunts Meets with Ambassador of Estonia
On April 25, the Head of the RA NA My Step Faction Lilit Makunts met with the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Republic of Estonia to Armenia Kai Kaarelson (residence in Tbilisi).
The Head of the Faction has noted that though an Embassy is presented in Armenia, however there are wide opportunities of bilateral cooperation. She highlighted the further development of the inter-parliamentary relations and the role of the Friendship Groups in that issue. The parliament has been newly formed in Estonia and a joint meeting within the framework of the Friendship Group is designed. Lilit Makunts has expressed conviction that the RA National Assembly is ready for the close cooperation with Estonia and the implementation of the new initiatives.
Touching upon the opportunities of the efficiency rise of the trade-economic potential use between the two countries, the Ambassador Kai Kaarelson highlighted the necessity of the exchange of experience in the spheres of culture, science, education, high technologies and innovations. She has documented that there is still unused great potential of deepening the Armenian-Estonian cooperation.
Within the framework of the RA-EU Comprehensive and Enhanced Partnership issues concerning the legislative initiatives were also discussed.