Լիլիթ Մակունցը հանդիպել է Էստոնիայի դեսպանի հետ
ՀՀ ԱԺ «Իմ քայլը» խմբակցության ղեկավար Լիլիթ Մակունցն ապրիլի 25-ին հանդիպել է ՀՀ-ում Էստոնիայի Հանրապետության արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Կաի Կաարելսոնին:
Խմբակցության ղեկավարը նշել է, որ թեեւ Հայաստանում դեսպանություն ներկայացված չէ, սակայն առկա են երկկողմ համագործակցության լայն հնարավորություններ: Նա կարեւորել է միջխորհրդարանական հարաբերությունների հետագա զարգացումը եւ այդ հարցում բարեկամական խմբերի դերը: Էստոնիայում նույնպես խորհրդարանը նոր է ձեւավորվել եւ առաջիկայում նախանշվում է համատեղ հանդիպում բարեկամական խմբի շրջանակում: Լիլիթ Մակունցը համոզմունք է հայտնել, որ ՀՀ Ազգային ժողովը պատրաստակամ է Էստոնիայի հետ սերտ համագործակցության եւ նոր նախաձեռնությունների իրագործման հարցում:
Անդրադառնալով երկու երկրների միջեւ առեւտրատնտեսական ներուժի օգտագործման արդյունավետության բարձրացման հնարավորություններին՝ դեսպան Կաի Կաարելսոնը կարեւորել է մշակութային, գիտակրթական, բարձր տեխնոլոգիաների ու նորարարությունների ոլորտներում փորձի փոխանակման անհրաժեշտությունը: Նա փաստել է, որ առկա է հայ-էստոնական համագործակցության խորացման դեռեւս չիրացված մեծ ներուժ:
Քննարկվել են նաեւ ՀՀ-ԵՄ Համապարփակ եւ ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի շրջանակում օրենսդրական նախաձեռնություններին վերաբերող հարցեր:

Л.Макунц встретилась с послом Эстонии
25 апреля руководитель фракции “Мой шаг” Л.Макунц   встретилась с Чрезвычайным и Полномочным послом Эстонской Республики в РА Каи Каарелсон.
Руководитель фракции отметила, что хотя посольство не представлено в Армении, однако существуют широкие возможности двустороннего сотрудничества. Она подчеркнула важность дальнейшего развития межпарламентских отношений и роль групп дружбы в этом аспекте. В Эстонии парламент также сформирован недавно и вскоре намечается совместная встреча в рамках группы дружбы. Л.Макунц выразила уверенность, что НС РА готово к тесному сотрудничеству и реализации новых инициатив с Эстонией.
Коснувшись повышения эффективности использования торгово-экономического потенциала двух стран, посол Каи Каарелсон подчеркнула необходимость обмена опытом в сферах высоких технологий и инноваций. Она отметила большой неиспользованный потенциал в углублении армяно-эстонского сотрудничества.
Обсуждены также вопросы законодательных инициатив в рамках Соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнерстве РА – ЕС.